Skąd wziąć fundusze na wyjazd integracyjny?
Zorganizowanie wyjazdu integracyjnego wiąże się z kosztami. Często firmy bojąc się tych kosztów, rezygnują z pomysłu organizacji imprezy integracyjnej. Tymczasem można ją sfinansować ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Wydatki są wtedy znacznie mniejsze.
Imprezy integracyjne dla firm finansowane z ZFŚS
Ustawa z 4 marca 1994 roku precyzuje dokładnie, na co mogą być wykorzystane środki z funduszu. Czytamy w niej, że zasoby mogą być przeznaczone na:
- Działalność socjalną organizowaną na rzecz osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS.
- Tworzenie żłobków, przedszkoli i dziecięcych klubów.
- Dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.
W rozumieniu ustawy za działalność socjalną uznaje się działalność sportowo-rekreacyjną i kulturalno-oświatową, czyli także imprezy dla firm. Z funduszu tego mogą zostać sfinansowane wyjazdy do kina, muzeum i aktywny wypoczynek. Tak więc impreza integracyjna może zostać opłacona ze środków funduszu, jeżeli będzie powiązana z jakąkolwiek działalnością sportową lub oświatową. W praktyce oznacza to, że wyjazd na kajaki albo szkolenie zalicza się do wydatków, które pracodawca może pokrywać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Wyjazdy integracyjne dla firm
W świetle takich faktów jasne staje się, że kwestie ceny nie powinny być przeszkodą w zorganizowaniu w firmie takiego wyjazdu. Pracodawca nie musi za niego dodatkowo dopłacać, bo może skorzystać ze środków, którymi już dysponuje.
Oczywiście nie w każdym przedsiębiorstwie jest taki fundusz. Jeśli go nie ma, firma musi wyłożyć pieniądze z własnej kasy. I w tym momencie może to niektórych zniechęcać, bo okazuje się, że im większa grupa ludzi, tym wydatki większe. Jednakże wyjazdy integracyjne dla firm Wrocław czy eventy przynoszą korzyści nie tylko samym pracownikom, ale i pracodawcy. Dla pracownika korzyść jest chwilowa, aczkolwiek tego typu wyjazdy są dla nich bardzo atrakcyjne. Dla pracodawcy długoterminowa więc wydatek na taki wyjazd będzie procentował. Zadowolenie pracowników, ich większe zaangażowanie w pracę i poczucie, że muszą się jakość odwzajemnić, działa po prostu na korzyść firmy.